timeout during allocate / CPIC-CALL: ‘ThSAPCMRCV’

Merhaba,

Yine gündelik hayatın gerçeklerinden biri olan sunucu taşımaları sonrasında meydana gelen hatalardan birini ve nasıl çözümlediğini anlatmaya çalışacağım.

Bizim örneğimiz SAP BW sunucusunun fiziksel makineden sanal makineye taşınması sonrası meydana geldi.

Normalde her gün sıkıntısız bir şekilde MicroStrategy ile SAP BW’den verilerimizi alırken bir sabah aşağıdaki gibi bir hata ile karşılaştık.

SAP’den Gelen Hata Mesajı: timeout during allocate / CPIC-CALL: ‘ThSAPCMRCV’

Önce taşıma sonrası MicroStrategy tarafında SAP BW’ye bağlanırken kullandığımız sap3jco.dll ve sap3jco.jar dosyalarının versiyon uyumsuzluklarından şüphe ettik. Ancak bunun böyle olmadığını MicroStrategy data martımızın oluşturduğu mdx sorgusunu lokaldeki SAP GUI içindeki mdxtest transaction’da test ettğimizde gördük. Çünkü SAP GUI içinde de yine aynı hatayı almıştık.

SAP’den Gelen Hata Mesajı: timeout during allocate / CPIC-CALL: ‘ThSAPCMRCV’

Sonrasında gördük ki sorunun SAP içindeki TCP/IP Connection kısmında yer alan mdxparser bileşeninden kaynaklandığını farkettik. Bununla ilgili dokümanı incelediğimizde aşağıdaki linkte bulunun adımları uygulamamız isteniyordu.

Troubleshooting Guide for MDX parser

Tüm bu adımları uyguladıktan sonra, sorun çözülmüştü. Ancak bizdeki sorunun esas nedeni SAP lokalindeki mdxparser’in bulunduğu dizinde librfc32.dll dosyasının eksik olmasından kaynaklanıyordu. Bu dosyayı eklediğimizde sorun çözüldü.

Kolay gelsin 🙂

Bir Cevap Yazın