iTextSharp Türkçe Karakter Problemi ve Çözümü

Merhaba Arkadaşlar,

Bildiğiniz üzere C# dilinde eğer pdf dosyalar oluşturmak istiyorsanız bu iş iTextSharp ile çok kolaydır. Ancak ben ve çoğu yazılımla uğraşan arkadaşlar iTextSharp ile PDF dosyaları oluştururken kimi zaman Türkçe karakter problemi ile karşılaşıyorduk.

Bu problemle karşılaşanlardan biri de bendim ve ne yaptıysam bozuk karakterlerden kurtulamıyordum. Daha sonra gördüm ki iTextSharp açık kaynak bir kod ve madem öyle kodları tekrar Türkçe’mize uygun olarak derlemeye karar verdim ve sonuç başarılı oldu.

Bu zamana kadar çoğu arkadaş bana MSDN Developer forumlarından ulaşıp, mail ile dll dosyasını istiyorlardı ve ben de hiçbir karşılık beklemeden kendilerine yolluyordum.

Artık bunun yerine bu dosyayı burada paylaşmaya kadar verdim. Kullanacak arkadaşlara hayırlı olsun.

iTextSharp’ın nasıl kullanılacağıyla ilgili örnek kodları da diğer yazımda bulabilirsiniz.

iTextSharp Sürümü: 5.4.5.0

Download

iTextSharp Türkçe Karakter Problemi ve Çözümü” Hakkında 34 Yorum

 1. çok teşekkürler valla o kadar aradım en sonunda kodda değişiklik yapmama bile gerek kalmadı 🙂

 2. Eline emeğine sağlık bir çok araştırma yaptım çözüm bulamamıştım, dll yi güncelleyince otomatik düzeldi 😉

 3. Onur üstadım projemi yayınladığımda aşağıdaki hatayı alıyorum. Sürümden dolayı olabilir.

  Ayrıştırıcı Hata İletisi: Reference.svcmap: ‘itextsharp, Version=5.5.10.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=8354ae6d2174ddca’ dosyasını veya derlemesini ya da bağımlılıklarından birini yükleyemedi. Konumlandırılan derlemenin bildirim tanımı derleme başvurusuyla eşleşmiyor. (HRESULT özel durum döndürdü: 0x80131040

  Derleme Yüklemesi İzleme: Aşağıdaki bilgiler ‘itextsharp, Version=5.5.10.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=8354ae6d2174ddca’ derlemesinin yüklenememe nedenini belirlemekte yardımcı olabilir.

  1. Ahmet Bey Merhaba,
   Linkini paylaştığım itextsharp dosyasının sürümü 5.4.5.0 olarak geçiyor. Sizin reference sanırım hala 5.5.10.0 sürümüne bakıyor ve bulamıyor. Bunu düzelttikten sonra tekrar compile etmeyi deneyin.
   Kolay gelsin 🙂

 4. Onur bey
  Söylediğiniz gibi sürümden kaynaklanan hataymış. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. 🙂

 5. Herhangi bir şekilde işe yaramıyor. Kodlara fontla alakalı ekstra bir şey eklemek gerekiyor mu?

  1. Merhaba, bu dll’i yıllar önce derlemiştim. Şu anki güncel versiyonlarla ne kadar uyumludur test etmek gerekiyor. Bu nedenle bir yorum yapamayacağım 🙁

 6. Merhaba Hocam,

  Türkçe karakterlerin hepsini sizin dll ile basabiliyorum fakat ş harfini basmıyor sadece sorun bende mi acaba?

  1. Merhaba, bu dll’i yıllar önce derlemiştim. Şu anki güncel versiyonlarla ne kadar uyumludur test etmek gerekiyor. Bu nedenle bir yorum yapamayacağım 🙁

Bir Cevap Yazın