MicroStrategy: Server Has Temporarily Become Unavailable

Merhaba,

MicroStrategy sürümlerinde çok basit nedenlerden dolayı çok can sıkan bir durumu ve çözümünü anlatmaya çalışacağım. MicroStrategy’nin en sevmediğim yönlerinden birisi de çok basit, hatta aklınıza gelmeyecek nedenlerden dolayı çökmesi durumudur.

Geçmişte büyük bir projede datawarehouse altyapısını oluşturduğumuz ve MicroStrategy tarafında geliştirme yaptığımız sırada diğer bir adım olan raporların daha hızlı ve randumanlı çalışması için Intelligent Cube’leri oluşturmak gerekiyordu. Buraya kadar herhangi bir problem yoktu.

Ta ki Intelligent Cube’leri çalıştırmaya başladıktan ve server’ın çökmesine kadar. Peki aldığımız hata neydi?

Aşağıdaki gibi bir hata ekranı ile karşılaşıyorduk.

error

Hata gerçekten çok ilginçti. Çünkü MicroStrategy’de oluşturulan SQL kodlarını SQL Server üzerinde manual olarak çalıştırdığımızda herhangi bir hata almıyor,  verilerin geldiğini görüyorduk.

İnternette onlarca araştırma yaptık ancak herhangi bir çözüme ulaşamamıştık. Konuyla ilgili MicroStrategy forumlarında açtığım tartışmalardan ikisini aşağıda paylaşıyorum.

Daha sonra datawarehouse’da MicroStrategy’nin baktığı tablolarda birşey dikkatimi çekti. Bazı kolonların veri tipi binary(16) formatındaydı. Çünkü veri kaynağından olduğu gibi datawarehouse’e aynı şekilde almıştık. Ancak daha sonra farkettik ki binary(16) veri tipindeki veriler MicroStrategy sunucusunu çökertiyordu. Gerçekten anlam veremediğim nokta veri tipi yüzünden bir MicroStrategy sunucusu çöker miydi? Şahsen hayret etmiştim. İnsan bazen hayret ediyor 😀

Çözümü ise basitti. Kolonların tipini nvarchar tipine dönüştürdük. Ardından veri kaynağından binary(16) formatında gelen verileri de convert(nvarchar(max),kolon_ismi,2) fonksiyonu ile nvarchar’a çevirerek tablolara aktardık.

Kolay gelsin 🙂

 

Bir Cevap Yazın