MicroStrategy 10.7 ve Diğer Sürümlerin Durumu

Herkese Merhaba,

Popüler iş zekası uygulamalarından biri olan MicroStrategy’nin 10.7 sürümü yayınlandı. Daha önceki MicroStrategy: 10.x Sürümleri için Yol Haritası (RoadMap) adlı yazımda MicroStrategy 10.7 sürümünün yol haritasına göre Şubat – Mart ayları arasında geleceği belirtiliyordu ve firma takvime uyarak 24 Mart 2017 günü yeni sürümü feature release olarak indirmeye sundu.

Feature Release gibi kavramlar ne diye soruyor olabilirsiniz. Hemen kısaca açıklayalım. MicroStrategy son dönemde sürümleri Platform Releases, Feature Releases, Older Releases olmak üzere üçe ayırdı. Peki bunlar arasındaki farklar neler, hep beraber inceleyelim.

Platform Releases

Yayınlanma Süresi: 18 Ay

Destek Süresi: 36 Ay

MicroStrategy Platform Release sürümlerini geniş tabanlı kurumsal müşteri odaklı yayınlayarak uzun dönem destek sağlamayı hedeflemektedir. Destek süresi boyunca genellikle kararlılık ve düzeltme yamaları yayınlanır. Ancak bu yamalarda yeni özellikler ve işlevler bulunmayacaktır. Bu sürümde daha çok performans, güvenlik ve kararlılık konularına odaklanılır ve tüm müşteri kitlesine hitap etmektedir. Bir nevi en stabil sürüm diyebiliriz.

Feature Releases

Yayınlanma Süresi: 3 Ay

Destek Süresi: 6 Ay

Feature Release sürümleri yeni özellikleri ve işlevleri barındırır. Ayrıca Platform Release’e gelen yama ve düzeltmeleri de içerir. Doğal olarak sürüm numarası Platform Release’den ilerdedir. Bu sürüm genellikle yeni özellikleri bir an önce canlıya almak ve yeni özelliklere ihtiyaç duyan müşteriler içindir. Kararlılık ve performanstan ziyade yeni özelliklere odaklanılmıştır. Müşteri geri bildirimleri sayesinde Feature Release sürümleri geliştirilmeye devam edilir.

Belki de şu anki Platform Release olan 10.4’den sonra atıyorum Platform Release 10.8 ya da 11.0 olacak. Bunu şu an bilmiyoruz 🙂

Older Releases

Yayınlanma Süresi: 0 Ay

Destek Süresi: Son Kullanma Tarihine Kadar 🙂

MicroStrategy hala eski sürümleri de indirilebilir halde sistemde tutmaktadır. Yeni sürümlere ihtiyaç duymayan ya da raporları yeni sürümlerle uyumlu olmayanlar bu sürümleri geçiş sürecine kadar kullanabilirler. Ancak MicroStrategy’den teknik destek alma konusu kısıtlıdır.

Aşağıdaki linkte Platform Release ve Feature Release hakkında daha çok bilgi bulabilir ve herhangi bir sürüm için hangi tarihe kadar teknik destek verileceği konusunda detaylı bilgi edinebilirsiniz 🙂

https://www.microstrategy.com/us/services/support/expiration-schedule

Kolay gelsin 😉

Bir Cevap Yazın